Úvodní stránka > Aktuality > Aktivní zálohy pohlceny Pikovou dámou

Aktivní zálohy pohlceny Pikovou dámou

Ve dnech 23.-27.4.2018 proběhl v lokalitě Amatérských jeskyní v Moravském krasu soustředěný výcvik záchranné čety 153.žpr Olomouc a příslušníků Aktivních záloh záchranné roty 151.žpr Bechyně.

Výcvik byl zaměřen na pohyb v podzemních prostorech a na provádění záchranných a vyprošťovacích prací v jeskynních systémech.

Cílem výcviku bylo sladění metodik záchrany speleologickou technikou. Cvičící se pohybovali v jeskyních „Spirálka“, „13C“ a „Piková dáma“. V průběhu výcviku proběl simulovaný zásah pro vyproštění zraněné osoby ze dna jeskyně „Piková dáma“.

Simulovaný zásah byl rozdělen do dvou částí, z nichž v jedné byl zorganizovaný ukloněný lanový traverz přes podzemní jezero a v druhé vytvoření kladkového systému pro transport zraněného a záchranáře ve vertikálním směru na dlouhou vzdálenost.

 Úkoly i cíle výcviku byly splněny výtečným způsobem. Nejen příslušníci 153.žpr, ale také příslušníci AZ 151.žpr, prokázali svou odbornou, fyzickou i psychickou připravenost pro provádění záchrany a vyprošťování z podzemních prostor.

Výcvik AZ v jeskyníchLanový traverzZáchrana raněnéhoVýcvik v Moravském krasuTransport raněnéhoKonec výcvikuTransport raněného ve vertikálním směruVytvoření kladky

Text a foto: rotmistr Michal NOVÁK

Nahoru