Úvodní stránka > Aktuality > Odborná praxe TRIVIS

Odborná praxe TRIVIS

V pondělí  5. března a v pátek 9. března 2018 příslušníci 153. ženijního praporu přivítali ve svých kasárnách studenty třetích a čtvrtých ročníků Soukromé střední  školy veřejnoprávní  TRIVIS z Prostějova. Návštěva studentů nebyla náhodná. Výuka střední školy je zaměřena na problematiku IZS (integrovaného záchranného systému). Po zdárném ukončení studia vedou mnohdy kroky absolventů nejen k hasičským záchranným sborům, policii, ale také právě do armády.

Prezentace ženijního praporu posloužila studentům jako odborná praxe. V průběhu dopoledne byli studenti seznámeni s předurčením ženijního praporu. Velitel ženijní roty videoukázkou prezentoval práci svých průzkumníků a potápěčů, poté příslušníci roty seznámili studenty s materiálem, který používají ke své práci a s ubytovacími prostory roty.

Další zastávkou byla rota EOD, kde si pyrotechnici pro studenty přichystali pyrotechnického robota ROV Defendr  (rádiově ovládané zařízení určeno k odstupné manipulaci s nebezpečnými předměty na větší vzdálenosti) a Ochranný oblek EOD 9 (sloužící k ochraně EOD/IED specialistů při práci s výbušným materiálem a proti jeho účinkům). Ochranný oblek (vážící cca 30 kg) měli možnost dobrovolníci otestovat na vlastní kůži.

Na závěr návštěvy, byla studentům prezentována speciální technika záchranné a ženijní stavební roty v parku vojenské techniky.

Přednáška ženijní rotaUkázka materiálu ženijní rotaprezentace rota EODOchranný oblekZkouška ochranné oblekuPrezentace vojenské techniky Prezentace vojenské technikyPrezentace vojenské techniky

Text a foto: praporčice Bronislava Smetková

Nahoru