Úvodní stránka > Aktuality > Polní výcvik v třeskutých mrazech

Polní výcvik v třeskutých mrazech

Zima na přelomu února a března ukázala svou sílu.  Nejchladnější  týden roku, kdy  se rtuť teploměru ve dne i v noci  držela u těch nejnižších hodnot stupnice a pocitová teplota byla ještě snižována  neustávajícím větrem  - ani tak náročné podmínky nedokázaly zabránit příslušníkům  153. ženijního praporu ve splnění úkolů plánovaného polního výcviku ve VVP Libavá.

V pondělí 26. února 2018 vyrazily jednotky 153. žpr do prostoru VVP Libavá, aby se zde zdokonalily  v hodu granátem, ve střelbě v denních i nočních podmínkách a v taktické a odborně taktické přípravě. Současně měl výcvik prověřit schopnosti řidičů v řízení kolové techniky na sněhu a ledu a připravenost příslušníků praporu na pěší přesuny v náročných povětrnostních podmínkách.

Cílem výcviku bylo zdokonalit a procvičit štáb a velitele jednotek v  plánování ,  přípravě a řízení podřízených v poli, upevnit u všech vojáků dovednosti  a návyky  při plnění úkolů v reálných podmínkách za ztížených klimatických podmínek.

Přestože  plnění úkolů za ztížených klimatických podmínek bylo tedy hlavní náplní výcviku, nikdo při jeho plánování jistě nepředpokládal, jak náročné podmínky  počasí nakonec připraví.  Každý si asi umí představit jak obtížné je v bezmála dvacetistupňových mrazech plnit úkoly ve střelecké přípravě, kdy teplé rukavice prostě musí z rukou dolů a oči ve větru a mrazu neustále slzí.  Přesto cvičící neztráceli pozitivní přístup a všechny úkoly se ctí splnili.

Příprava na pěší přesunySpojovací přípravaPříprava na granátyInstrukce před zahájením házení granátůNástup před zahájením zaměstnáníPříprava granátůNástup ženijní mechanizovaná rotaStřelecká příprava rota EOD

Hodnocení střelebStřelecká příprava ženijní stavební rotaHodnocení střeleb ženijní stavební rotaHodnocení střeleb štábPříprava na střelby vellitelská rotaNoční střelecký nácvikNoční nácvik střeleb štábnoční nácvik střeleb velitelská rota

Text a foto: praporčice Bronislava Smetková

 

 

 

 

Nahoru