Úvodní stránka > Aktuality > Příprava ženistů

Příprava ženistů

Pod záštitou ministerstva dopravy probíhá v termínu 3. - 21. září 2018 tří týdenní kurz stavby těžké mostové soupravy TMS ve výcvikovém a školicím středisku Kojetín.

Tohoto kurzu se každoročně účastní také vojáci 15. ženijního pluku. V letošním roce mají možnost spolupracovat s kolegy ze slovenského ženijního praporu v Sereďi, studenty z Univerzity obrany, příslušníky krajských vojenských velitelství a dělníky z civilních specializovaných firem.

 Kurz je systematicky rozdělen do tří týdenních bloků, ve kterých se účastníci postupně seznamují pod vedením lektorů z Univerzity obrany mimo jiné i s charakteristikou mostu, vytyčením výsuvné dráhy a sestavováním jednotlivých dílů konstrukce. Vyvrcholením celého kurzu je vysunutí 55 metrového mostu přes řeku Moravu.

Po získání těchto zkušeností je v případě přírodních katastrof AČR schopna vyčlenit vojáky a ve spolupráci se Správou státních hmotných rezerv vystavit provizorní mostové přemostění na stěžejních komunikacích v řádu několika týdnů, jak již tomu bylo v letech 2002 a 2009, kdy Českou republiku zasáhly bleskové povodně, které během okamžiku zcela ochromily dopravu.

Montáž mostuMontáž mostu druhá částVysouvání mostuCelý most

Text a foto: prap. Bronislava Smetková a por. Martin Priesner

Nahoru