Úvodní stránka > Aktuality > Ženisté na SCREENERU 2018

Ženisté na SCREENERU 2018

Mezinárodního cvičení průzkumných jednotek a zpravodajských orgánů SCREENER 2018 se ve dnech 14.5. – 18.5.2018 zúčastnilo také rotní úkolové uskupení ze sil 153. ženijního praporu. Jádro jednotky tvořily čety a družstvo ženijní mechanizované roty doplněné o stavební četu ženijní stavební roty. Rotní komplet, doplnil spojovací prostředek R6p velitelské roty.

V průběhu výcviku byly procvičeny úkoly omezení pohybu nepřítele, kdy minová pole zřízena minováním na dálku narušovala sestavu a postup nepřítele a zřízený uzel zátarasů usměrnil postup nepřítele do určeného prostoru ničení. Zde měl být nepřítel ničen z okopů, vybudovaných strojníky s ženijní technikou. K podpoře pohybu vlastních sil byly otevírány a uzavírány průchody ve vlastních minových polích a vyčleněná skupina zabezpečení pohybu, připravená řešit poškození určených zásobovacích tras.

Výrazným pozitivem cvičení byla možnost reálně spolupracovat s reálnými bojovými jednotkami a tak výcvik v poskytování ženijní podpory povýšit na kvalitativně vyšší úroveň.   

Ukončením působení rotního uskupení však zapojení ženistů do SCREENERU 2018 nekončí. Ženijní průzkumná družstva a zpravodajci praporu pokračují v plnění úkolů i ve druhé části cvičení, které se odehraje v pohoří Beskydy. 

Strojní družstvo při budování prostoru obranyLehké obrněné vozidlo v okopuŽenisti v obležení

Text a foto: kapitán Radim Veselý, praporčice Bronislava Smetková

 

 

 

 

 

 

Nahoru