Home page > Aktuality > Nasazení ženistů při likvidaci následků živelné pohromy

Nasazení ženistů při likvidaci následků živelné pohromy

Několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska na jižní Moravě prošla ve čtvrtek 24. června 2021 okolo 19.20 hodin večer extrémní bouře s krupobitím a tornádem. Prošlo úsekem dlouhým 26 kilometrů a širokým zhruba půl kilometru. Kriticky zasaženo bylo sedm obcí, nejvíce postiženy byly Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a městské části Hodonína.

Ihned následující den v časných ranních hodinách vyjel z Olomouce odřad ženistů na pomoc při likvidaci následků živelné pohromy způsobené větrnou smrští.

Od 25. června v průběhu celého července je nepřetržitě nasazeno cca 35 strojníků a řidičů ze 153. žpr a ženijních praporů z Bechyně s přibližně 40 kusy techniky. Mezi jejich úkoly patří mimo jiné odstraňování suti z prostorů přístupových cest, úprava deponií stavební suti pásovými dozery, odvoz stavební suti z demolicí objektů, podíl na demolicích objektů, čištění koryta potoka z obavy před možnou záplavou, likvidace dílčích skládek.

Nasazení vojáci jsou přibližně po týdnu nasazení střídáni za čerstvé síly, o jejich zabezpečení je postaráno cestou skupin velení a řízení v posádkách Olomouc a Bechyně.

Fotogalerie

Nahoru