Home page > Aktuality > Záchrana ze zamrzlé vodní plochy.

Záchrana ze zamrzlé vodní plochy.

Na cvičišti záchranných praporů ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá se dne 11. února 2016 uskutečnil odborný výcvik záchranné čety záchranné roty. Tématem zaměstnání byla záchrana osob ze zamrzlé vodní plochy. Cílem výcviku bylo proškolení nových příslušníků záchranné čety v této problematice a následný nácvik.

Zaměstnání se zúčastnilo 10 příslušníků záchranné čety a 1 příslušník 1. záchranné dekontaminační čety. „Vzhledem ke klimatickým podmínkám, to zprvu vypadalo, že zaměstnání bude nutné zrušit. Nicméně po příjezdu na cvičiště a zjištění, že led je stále dostatečně silný, jsem s potěšením konstatoval, že vše proběhne podle plánu“, řekl řídící výcviku rotmistr Michal NOVÁK. Instruktory výcviku a řídícími na jednotlivých úsecích byli četař Zdeněk STREICHSBIER, četař Lukáš ELIÁŠ a četař Petr NAGY, kteří již absolvovali oficiální kurz „Záchrany na ledu“, organizovaný Poříčním útvarem Městské policie hl. m. Prahy. Po prvotním poučení o bezpečnostních opatřeních, přišlo na řadu teoretické proškolení a ukázky nácviků záchrany ze zamrzlé vodní plochy.

Po teoretické přípravě byl zahájen praktický nácvik, při kterém byly použity suché neoprénové potápěčské obleky, záchranné vesty a ochranné přilby. Účastníci výcviku si vyzkoušeli různé postupy a metody s použitím speciálních i improvizovaných pomůcek, ale také bez nich. S problematikou i prováděním záchrany  ze zamrzlé vodní plochy bylo v průběhu zaměstnání teoreticky seznámeno i dalších 27 příslušníků záchranné roty. Veškeré úkoly i cíle zaměstnání byly splněny výtečným způsobem. 

 

Text, foto a video: rotmistr Michal NOVÁK

Nahoru