Home page > Aktuality > Záchranná příprava na ledu ženijní speciální čety

Záchranná příprava na ledu ženijní speciální čety

Ve dnech 15. -17. 2.2021 proběhl v lokalitě vodního cvičiště Barnov ve VÚj Libavá, výcvik ženijní speciální čety v záchranné přípravě, konkrétně záchraně osob na zamrzlé vodní ploše. „Při výcviku se cvičící zdokonalovali v technikách sebezáchrany, záchrany osoby propadlé do ledu bez nutnosti vstupu na led a do vody, ale také techniky, kdy je osoba v bezvědomí, nebo již v takovém stádiu podchlazení a vyčerpání, že není schopna pomoci se svou záchranou a pro zachránce je nezbytné vstoupit do vody.“ Upřesnil průběh výcviku poručík Michal Novák.

 Techniky záchrany si společně s příslušníky ženijní speciální čety na vlastní kůži vyzkoušeli i velitel ženijní speciální roty kapitán Prokop a příslušníci skupiny bojové přípravy pod vedením svého náčelníka skupiny nadporučíka Hurty.

Všichni účastníci splnili veškeré stanovené požadavky a úkoly a lze konstatovat jediné, že jsou jak po fyzické a psychické tak i metodické stránce připraveni poskytnout záchranu na zamrzlé vodní ploše nejen sobě, ale každému, kdo by to v budoucnu potřeboval. I tím přispívají k naplnění motta 15. ženijního pluku „Sloužíme, abychom pomáhali!“

osoba propadlá pod ledzáchrana z ledu záchrana tonoucíhozáchrana tonoucího

Nahoru